Az rispanda
2012.04.28. 14:47
Az rispanda (Ailuropoda melanoleuca), eredeti rendszertani nevn Ursus melanoleuca (fekete-fehr medve), vagy bambuszmedve a medveflk (Ursidae) csaldjba tartoz emls. Elterjedse csak maradvnyfoltokra korltozdik Kzp- s Dl-Knban.
Az rispanda tpllknak 98%-a bambusz, br mz, tojs, hal, jamszgykr s egyb is szerepel az tlapjn. Knnyedn felismerhet a szemt, flt s kerek testt krlvev nagy fekete foltjairl. Az rispanda veszlyeztetett llat, mintegy 1600-3000 egyed l szabadon Knban.
A WWF jeleknt s gyakran ltalban az llatvdelem jelkpeknt vilgszerte ismertt vlt.
Elnevezse
A fajt 1869-ben Père Armand David francia misszionrius rta le elszr, aki a fekete-fehr medve, azaz Ursus melanoleucus nevet adta neki. 1870-ben csak csontok alapjn Alphonse Milne-Edwards megllaptotta, hogy a faj kzelebb ll az Ailurus fulgus (vrs macskamedve) fajhoz, ezrt tkeresztelte Ailuropoda melanoleuca nvre. Ma mr tudjuk, hogy kzelinek tn rokonsga kis termet pandaflkkel csak konvergencia.
A panda a vrs macskamedve msik neve. A sz felteheten az rispandnl jval kisebb termet llat nepli nevbl szrmazik (punja, valsznleg a nigalja punja, azaz „bambuszev” kifejezsbl). Az rispandt a zoolgusok csak ksbb ismertk meg, s mivel a kt fajt kzeli rokonnak tartottk, az ris panda s kis panda nvvel klnbztettk meg ket. A magyar szakirodalomban a bambuszmedve nevet kapta az Ailuropoda nem, de ezt a nevet a kznyelvi, de pontatlan panda nv elterjedtsge s a tvoli rokonsg felismerse miatt az rispanda nv vltotta fel. A vrs macskamedvt ma is nevezik kis pandnak vagy vrs pandnak.
A knai nyelvben az rispanda neve da xiong mao (knai: 大熊猫, magyar npszer trs: ta hsziung-mao), ami „nagy medvemacskt” jelent. A „nagy” jelz itt is a kis pandtl val megklnbztetsre szolgl (knaiul xiao xiong mao, hsziao hsziung-mao, azaz „kis medvemacska”). A „medvemacska” nevet az llat valsznleg annak ksznheti, hogy a tbbi medveflvel ellenttben kitnen mszik fra, s a pupillja a tbbi medvvel ellenttben nem kerek, hanem a macskhoz hasonlan rs alak.
Elfordulsa
Az rispanda elterjedsi terlete mindssze 5900 km², amely magban foglalja Szecsuan, Kanszu s Sanhszi knai tartomnyok hegyvidki terleteit. Az rispanda termszetes lhelyei a sr erdvel bentt szubtrpusi hegyoldalak. Itt l nyron 2700–4000 mter magassgig, tlen alacsonyabbra vndorol, gyakran 800 mteres magassgig. lettere ltalban nedves s csapadkban gazdag; a nyr hvs, a tl hideg.
Megjelense
Az rispanda a fejtl a farkig 120-150 centimter. Farka – mint a legtbb medv – csonka, nagyjbl 12-15 centimter hossz. A felntt llat testslya 75 s 160 kilogramm kztt vltozik. Az rispanda testfelptse megegyezik a tbbi medvvel, csupn a kontrasztos fekete-fehr sznben tr el tlk.Ds, gyapjas bundjnak alapszne fehr, mells s hts lbai feketk. Mells lbainak fekete szne a hton is folytatdik, s vet alkot, amely a felstestet krbeveszi. Feketk ezenkvl a flei, a szemnek a krnyke s nha a farknak a cscsa is.
Feltn sznnek oka pontosan nem ismert. Szba jhet az ellensg elijesztse, a hszablyozs s az lczs is.
Feje ms medvknl nagyobbnak tnik, ez elssorban jl fejlett rgizmainak, s az azok tapadshoz szksges megnvekedett felletnek ksznhet, amitl a koponya magas s oldalnzetbl kerek lett. Ahogy a legtbb medvnek, az rispandnak is 42 foga van. Hts kisrlfogai s nagyrlfogai sokkal nagyobbak s szlesebbek, mint a csald tbbi fajnak fogai, st a ragadozk rendjben ezek a legnagyobb rlfogak, mutatva a nvnyevshez val alkalmazkodst. A faj tovbbi sajtossga a „hatodik ujj”, a mells mancs ujjszeren meghosszabbodott radilis kztcsontja, ami a hvelykujj szerept tlti be a tpllkozs sorn.
Naponta igen hossz ideig (10-12 rn keresztl) kpes egy helyben ldglni, letvitele igen lass a rokonsghoz hasonltva. Hangja brnybgetshez hasonl.
letmdja
Az rispanda elssorban talajlak, de jl mszik s szik. A tbbi medvvel ellenttben nem tud a hts lbra emelkedni. Tpllkt legtbbszr lve fogyasztja el, gy mells mancsa szabadd vlik, hogy a tpllkot megfogja. Ezek az llatok szrkletben vagy jszaka aktvak, mg nappal fk regeiben, sziklahasadkokban vagy barlangokban alszanak. A bambuszboztban alagtszer jratokat kszt, hogy a tpllkozsi terlett alvhelyvel sszeksse.
Az rispandk egyedl lnek nagyjbl 4-6 ngyzetkilomter terleten. A nstnyek territriumnak van egy 30-40 hektros kzponti rsze, amelyrl kizi a fajtrsait. A hmek rugalmasabbak, s nem vdik a terletket, nincs semmilyen kzponti rsz, s gyakran kzs rsze is van msik hmekvel. Ennek ellenre a fajtrsaik tbbnyire kitrnek az tjukbl. Vndorlsuk alatt megjellik tvonalukat: a fkat megkarmoljk, hozzdrgldnek vagy a vizeletkkel hagynak jelet.
Ms medvkkel szemben az rispandk nem alszanak tli lmot, a hidegebb vszak alatt csupn mlyebben fekv terletekre vndorolnak.
Az rispandk azok kz a medvk kz tartoznak, amelyek kifejezetten nvnyevk, de a kzvlekedssel szemben nem csak bambuszt fogyasztanak. Szabadban ez a f tpllkuk, a fiatal hajtsokat rszestik elnyben, idsebb hajtsokat csak ritkbban esznek. Mivel a bambusz nem tl tpll s az rispandk emsztse sem llt be gy a nvnyevsre, mint a szrmazstanilag rgebb ta nvnyev emlsk, sokat esznek belle: napi szksgletk 10-20 kilogramm bambusz. Tpnvnyei kztt tallunk mg trnics, nszirom, sfrny s rdgcrna fajokat is. Elvtve fogyasztanak aprbb gerinces llatokat is, mint pldul kis rgcslkat, pocoknylflket (Ochotonidae) s halakat is.
Az rispanda emsztrendszere alkalmazkodott a tlnyomrszt nvnyi tpllk emsztshez. A nyelcsben keresztirny reck tallhatk. A gyomor fala vastag, a madarak izmos gyomrra (zza) emlkeztet. Ms medvefajokkal ellenttben a vastagbl felszne elnagyolt, s hinyzik a vakbl.
Szaporodsa
Az rispanda szaporodsi idszaka mrcius s mjus kz esik. Erre az alkalomra a klnben magnyosan l llatok prt keresnek, a hmek kztt harc is elfordulhat a prosods eljogrt. Ms medvkhez hasonlan a megtermkenytett petesejt mintegy 45-120 napig tartzkodik az anyallat mhben, s csak ezutn gyazdik be a mhlepnybe.
A legtbb klykedzs augusztusra vagy szeptemberre esik, ilyenkor egy vagy kett, ritkn hrom bocs szletik. Az jszlttek parnyiak, csupn 90-130 grammosak s selymes fehr bunda bortja ket. Ekkor mg a testhossz kb. harmadt a farok teszi ki. Az anya s klyke kztti slyklnbsg az rispandk esetn a legnagyobb a fejlett emlsllatok kztt.
Ikerszls esetn az anya hamarosan kivlaszt egy bocsot, a tbbit pedig kitagadja. Hogy ez milyen felttelek alapjn trtnik, azt mg nem kutattk. Kerek egy hnaposan a bocs mr a tipikus sznezettel rendelkezik, 40-60 naposan nyitja ki a szemt s t-hat hnapos korban vesz maghoz elszr szilrd tpllkot. Nyolc-kilenc hnapos korig megtrtnik a vgleges elvlaszts az anyatejtl s 18 hnaposan a bocs elhagyja az anyt. Az egyedek t s ht ves kor kztt vlnak ivarrett.
A szabadon l rispandk vrhat lettartama nagyjbl 25 v.
|